Alle tiders beste menn 1900-1999 (ranking):

Kriterier : Må ha oppnådd resultatene for sin lokale klubb - eller startet sin karriere i en lokal klubb -og fortsatt i annen klubb.
Utøvere som oppnår sine  beste resultater for andre klubber og så flytter til vårt distrikt og forstsetter å oppnå bra resultater vurderes som “runner-ups”.

Sprint :
Ålesund : Wilhelm Steffensen 11,0 allerede i 1911- norsk rekord var da 10,9.
Sunnmøre : Audun Garshol , OL-deltaker og norgesrekord på 100 og 200 m.
Møre og R.: Audun Garshol,
Norge : Geir Moen , EM-vinner og mange norske rekorder.

Mellomdistanse(400-800,1500):
Ålesund : Gjert Knutsen -norsk juniormester og landslagsdeltaker.
Sunnmøre : Stig Rekdal - landslagsdeltaker og norsk mester 800m og 1500m (1965).
Møre & Romsdal : Stig Rekdal
Norge : Vebjørn Rodal - OL-vinner.

Langdistanse :
Ålesund : Per Gunnar Lien - norske rekorder maraton og 1 times løp.
Sunnmøre: Per G.Lien
Møre og Romsdal: Jim Svenøy , OL-deltaker og flere norske rekorder.
Norge : Ernst Larsen - OL-bronse på 3000 m hinder og flere norske mesterskap og  norske rekorder på 5000 m.

Hekk:
Ålesund : Thomas Lund, IL Narve (Ålesund) - norsk mester 110 m hekk (1928)
Sunnmøre: Thomas Lund.
Møre og Romsdal : Per Aunet -  landslag.
Norge :Holger Albrechtsen - EM-bronse 110 m hekk 1934

Hopp:
Ålesund : Fritjof Bergheim, Ålesund IL 1,88 i høyde (1931).Vinner Ekebergs Ærespris(31)
Sunnmøre : Fritjof Bergheim.
Møre og Romsdal: Otto Berg , Molde FIL, norsk rekordholder og EM-sølv 1934.
Norge : Charles Hoff , flere verdensrekorder i  stavsprang  (1923-1925).

Kast :
Ålesund : Narve Hoff ,Aksla IL, NM-vinner spyd to ganger  og kongepokal.
Sunnmøre : Narve Hoff.
Møre og Romsdal :Narve Hoff.
Norge : Egil Danielsen, OL-vinner.

Mangekamp:
Ålesund : Thomas Lund - allsidig -norsk mester i 110 m hekk og lengde u.t.(1930)
Sunnmøre: Thomas Lund, IL Narve (Ålesund).
Møre og Romsdal : Gunnar Hagen, Gyl norsk mester 4 ganger i 10-kamp.
Norge : Helge Løvland, OL-vinner 1920.

Århundrets beste friidrettsutøver:

Ålesund :               Narve Hoff
Sunnmøre:             Audun Garshol
Møre og Romsdal : Otto Berg
Norge :                  Charles Hoff